Adam Koronowski Zmienność kursu walutowego pod wpływem polityki pieniężnej
Przedmiotem artykułu jest rozważenie teoretycznych przesłanek zmienności kursu walutowego w reakcji na zmianę podaży pieniądza w gospodarce otwartej.
Pierwsza część artykułu poświęcona jest krytycznemu rozważeniu efektu przestrzelenia Dornbuscha; prowadzi ono do wniosku, że efekt ten jest tylko szczególnym przypadkiem reakcji kursu walutowego na zmianę podaży pieniądza.
W drugiej części artykułu zaproponowane jest nowe wyjaśnienie wahań kursu w reakcji na bodziec ze strony polityki pieniężnej w długim okresie, któremu nadana została nazwa inercyjnego efektu przestrzelenia. Omówienie inercyjnego efektu przestrzelenia oraz wnioski dotyczące nowego poziomu trwałej równowagi kursu walutowego po wstrząsie monetarnym wiążą się z koncepcją dynamicznej równowagi płatniczej opartej na cząstkowych nierównowagach i sprzężeniach zwrotnych.
Trzecia część artykułu przedstawia pogląd o istnieniu zjawiska "drżączki" rynku walutowego, stanowiącego wyjaśnienie zmienności kursu w krótkich okresach w związku z ukształtowaniem podaży pieniądza. Oba zjawiska - inercyjny efekt przestrzelenia i drżączka rynku walutowego - są opisane w ramach weryfikacji wniosków z teorii parytetu stóp procentowych poprzez ich zestawienie z wymogiem całościowej równowagi płatniczej.
|