Munir Al-Kaber Istota działalności banków islamskich
Artykuł omawia istotę działalności banków islamskich. Zaczęły one powstawać w latach sześćdziesiątych XX w. W latach siedemdziesiątych rozszerzyły swoją działalność do pełnej gamy usług.
Istota działalności banków islamskich polega na niepobieraniu odsetek od kapitału przez te banki i ich klientów. Wg szariatu, czyli prawa koranicznego, odsetki uważane są za lichwę a ta jest zakazana. Banki islamskie, tak jak banki handlowe, skupiają się na pośrednictwie. Mimo to zachodzą istotne różnice między celami, formami działalności, stosunkami z bankiem centralnym, sposobem rozliczania się z klientami i nadzorem nad działalnością bankową. Różnice te nie są przeszkodą we współpracy między bankami islamskimi a bankami handlowymi, która przyjmuje różne formy.
Działalność banków islamskich można podzielić na bankową i pozabankową. Działalność bankowa skupia się na otwieraniu rachunków depozytowych, co jest głównym źródłem finansowania banków. Działalność pozabankowa polega na handlu i uczestnictwie w inwestycjach na specyficznych zasadach (tzw.: murabaha, mudaraba, sharaka).
Nadzór nad całkowitą zgodnością działalności banków islamskich z zasadami szariatu sprawuje Prawna Rada Kanoniczna.
|