Robert Jagiełło Finanse i bankowość a wejście Polski do Unii Europejskiej
Prezentowany tekst stanowi raport z Ogólnopolskiej Konferencji Katedr Finansowych pt.: "Finanse i bankowość a wejście Polski do Unii Europejskiej". Tegoroczne sympozjum odbyło się w Pułtusku w dniach 9 - 11 września 1999 r., a jego uczestnikami były osoby związane z polską praktyką bankową oraz przedstawiciele nauki zajmujący się problematyką bankową i finansową.
Toczące się przez trzy dni obrady koncentrowały się wokół trzech bloków tematycznych:
- bankowości i rynków finansowych,
- finansów przedsiębiorstw,
- finansów publicznych.
Podczas obrad plenarnych wystąpili m.in. Hanna Gronkiewicz-Waltz - Prezes Narodowego Banku Polskiego, Stanisław Pacuk - Prezes Zarządu Kredyt Banku SA, Andrzej Szukalski - Prezes Związku Banków Polskich i Cezary Stypułkowski - Prezes Zarządu Banku Handlowego w Warszawie SA.
Hanna Gronkiewicz-Waltz w swoim wystąpieniu podzieliła się refleksją, dotyczącą przyczyn powstawania kryzysów walutowych i bankowych, oraz podkreśliła rolę "dobrego rządzenia" jako podstawowej zasady determinującej długoterminowy wzrost gospodarczy.
Stanisław Pacuk sprecyzował główne zadania polskiej bankowości komercyjnej, które powinny być realizowane w ramach procesu integracji z Unią Europejską. Działania polskich banków powinny zmierzać przede wszystkim do poprawy jakości usług, których poziom wciąż nie odpowiada standardom europejskim.
Andrzej Szukalski w swoim wystąpieniu podkreślił rolę dostosowania polskiego prawa do wymogów europejskich norm legislacyjnych. Ponadto zaznaczył, że polskie banki w perspektywie integracji powinny podjąć działania, zmierzające do stopniowej redukcji przewag konkurencyjnych, które mają banki krajów "piętnastki".
Cezary Stypułkowski zaprezentował swe refleksje na temat perspektywy wejścia Polski do Unii Europejskiej, akcentując konsekwencje tego dla gospodarki i sektora finansowego.
Obrady w sekcji tematycznej "Bankowość i rynki finansowe" toczyły się wokół czterech zagadnień, określających kształt polskiego sektora bankowego w przyszłości:
- udziału kapitału zagranicznego w instytucjach finansowych w Polsce oraz wynikających z tego zagrożeń dla polskiej gospodarki,
- działalności Narodowego Banku Polskiego,
- funkcjonowania banków komercyjnych w warunkach rosnącej konkurencji na rynkach finansowych,
- przyszłości sektora banków spółdzielczych w Polsce.
W trakcie dyskusji akcentowano konsekwencje wejścia Polski do unii Europejskiej, wskazując na nowe możliwości, które uzyska polska bankowość po przystąpieniu do Unii, ale też zwracając uwagę na zagrożenia związane z integracją.
W ramach obrad sekcji "Finanse przedsiębiorstw" poruszono problematykę kształtowania przez politykę gospodarczą państwa otoczenia finansowego przedsiębiorstw oraz możliwości wykorzystania różnego rodzaju instrumentów polityki gospodarczej w konkretnych warunkach. Podkreślano przy tym rolę aktywnej polityki gospodarczej państwa w procesie wspomagania polskich przedsiębiorstw w okresie przedakcesyjnym.
Obrady sekcji "Finansów publicznych" dotyczyły trzech grup zagadnień:
- podstawowych problemów finansów publicznych, rozważanych z perspektywy trwających już procesów przedakcesyjnych,
- reformy systemu podatkowego i jego pożądanego kształtu,
- finansów samorządu terytorialnego, a zwłaszcza budowy polskiego systemu samorządowego adekwatnego do Europejskiej Karty Samorządu Terytorialnego.
Na zakończenie konferencji uczestnicy wyrazili nadzieję, że formułowane na sympozjum wnioski i postulaty znajdą odzwierciedlenie w rzeczywistości, przyczyniając się do poprawy warunków funkcjonowania sektora finansowego i polskiej gospodarki w procesie integracji z Unią Europejską.
|